česky english deutsch по русски
jazyk ČZ a.s. Praha (Strakonice)
autodíly,turbodmychadla,manipulační technika,desta,slévarna,litina,hliník,strojírna,vysokozdvižné vozíky,řetězy,nástrojárna,nástroje,formy,obráběcí stroje,gastro,kalírna
Napsali o nás:

Právo - 27.1.2005
ČZ Strakonice vzrostly loni tržby o 1,5 procenta

STRAKONICE (CTK) - Loňské tržby strojírenské společnosti ČZ Strakonice dosáhly 1.55 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 1,5%. Zisk po zdanění určí až firemní audit, řekl mluvčí společnosti Jan Pěnkava. V roce 2003 činil čislý zisk firmy 21,1 miliónu korun.

Podíl na hospodářském výsledku měl nárůst vývozu turbodmychadel. Firma ČZ loni o třetinu zvýšila do dávky pro americkou korporaci John Deere na zhruba 56 000 kusů. Její divize Turbo se zařadila mezi přední dodavatele tohoto největšího výrobce zemědělské a stavební mechanizace na světě.

Výrobky společnosti ČZ, která pravidelné dodávky pro firmu John Deere zahájila v roce 1997, směřují především do závodů ve francouzském Saranu a v americkém Dubugue. Další pak míří do argentinského Rosaria. kde sídlí jeden ze závodů divize zemědělských strojů. "John Deere naši firmu navíc pověřil vývojem turbodmychadel pro speciální skupinu motorů emisni úrovní EURO 3," uvedl Pěnkava.

Více než třetina výroby směřuje do americké firmy, turbodmychadla vyváží ČZ i do Ruska pro Kamaz, do Činy a Běloruska. Na východních Trzích pomáhá prosazeni divize Turbo společný podnik ČZ-Turbo-Gaz v Nižném Novgorodu.



PRÁVO - 4.5.2004
ČZ Strakonice se vrací k výrobě pistolí

Po více než padesáti letech se akciová společnost ČZ Strakonice vrací k výrobě pistolí. Automatické krátké ruční zbraně TT o rážích 9 mm Luger, .40 SW a .45 ACP jsou určeny pro americký trh. Zbrojovka však předpokládá, že se s nimi postupně uplatní také v dalších zemích. Zájem už projevily Izrael a Šýcarsko. Jen do USA bychom měli letos dodat šest tisíc kusů," řekl v pondělí Právu mluvčí strakonické ČZ Jan Pěnkava a poznamenal, že nové zbraně prezentovala v únoru v Las Vegas s velkým úspěchem na výstavě Shot Show americká fin11a ADCO Sales Inc. Pistole TT (Tůma. Tanfoglio) navrhl konstruktér zbraní českého původu Martin Tůma, který po roce 1961 emigroval do Švýcarska Část dílů ČZ nakupuje u italské zbrojovky Tanfoglio. Výsledkem je pistole, která snese svými parametry i kvalitou provedení porovnání s konkurenčními výrobky stejné kategorie na světovém trhu zbraní," zdůraznil Pěnkava. Důležitou vlastností pistolí TT je podle něho skutečnost, že konstrukční řešení umožnilo aplikaci všech tří uvedených ráží při maximální shodnosti dílů, s výjimkou závěru, hlavně a zásobníku. Tělo zbraně z nárazuvzdorného plastu existuje ve dvou variantách - s přední části prodlouženou na úroveň čela závěru a s lištou před lučíkem a se zkrácenou přcdní částí a bez lišty. Lišta slouží k upevnění přídavných zařízení, jako jsou taktická svítilna, laserový zaměřovač a podobně.

Jedním z důvodů návratu výroby k pistolím je nejen snaha společnosti přijít s novým produktem, ale držet kdysi tradiční výrobu, a tím i cennou ochrannou známku ČZ. Tu měla od roku 1970 díky licenční smlouvě v užívání Česká zbrojovka Uherský Brod. Ke konci roku 1995 ji ale vypověděla, když už si o dva roky dříve přihlásila vlastní známku. Od té doby se táhly mezi oběma firmami známkoprávní spory. Po řadě rozkladů a návrhů loni v prosinci Úřad průmyslového vlastnictví rozhodl, že se ochranná známka České zbrojovky vymazává z rejstříku ochranných známek pro zbraně. V lednu potvrdil rozhodnutí úřadu soud. Uherskobrodští tak nemohou logo používat na zbraně ani v ČR, ani v USA, kde je jejich hlavní odbytiště. ČZ Strakonice začala výrobu zbraní obnovovat v 90. letech, kdy se zaměřila na dlouhé střelné zbraně. Vedle pistolí TT tak dnes vyrábí mimo jiné také adaptéry pro samočinné pušky M 16 a AR 15, které jsou opět určeny zejména pro americký trh.

V současné době se společnost soustřeďuje především na dodávky do automobilového průmyslu. Jde o výrobu turbodmychadel pro naftové motory a zemědělskou techniku, výrobu hliníkových a litinových odlitků, opracování a výrobu forem a nástrojů.

Vyrábí také vysokozdvižné vozíky Desta a v sesterských společnostech řetězy a obráběcí a jednoúčelové stroje. Celá skupina ČZ zaměstnává asi 1950 lidí a její základní kapitál činí zhruba 1,37 miliardy korun.



Lidové noviny - 22.4.2004
ZBROJNÍ VÝROBA

Po desítkách let se společnost ČZ Strakonice vrací k výrobě ručních střelných zbraní. Vloni začala výrobu pistolí s označením TT, které vyváží především na americký trh. Letos již v tomto odvětví očekává obrat v desítkách milionů korun. Podle tiskového mluvčího Jana Pěnkavy by firma chtěla výrobu zbraní dále rozvíjet. Pistole 1T, které ČZ vyrábí ve třech rá- žích, navrhl konstruktér zbraní českého původu Martin Tůma, který po roce 1968 emigroval do Švýcarska. Část dílů společnost nakupuje u italské zbrojovky Tanfoglio, do budoucna by ale podle Pěnkavy chtěla vyrábět celou pistoli sama. Pistole jsou určeny především pro soukromý trh ve Spojených státech; ale zájem už projevily Izrael a Švýcarsko. Jen do USA by tento rok měla firma dodat 6000 kusů.



Mladá fronta DNES - 23.3.2004
Firmy si vybírají učně praxemi

Jižní Čechy - Větší strojařské a stavební firmy v jižních Čechách získávají nové zaměstnance i tak, že si je vyhlédnou při praktickém vyučování ve svém podniku, a jakmile se vyučí, nabídnou jim práci. Podniky tak mají dost času si budoucí zaměstnance vyzkoušet a zjistit, co dovedou, a na druhou stranu snaživí učni mají zaměstnání jisté.

Většina jihočeských učilišť své studenty umísťuje na praxi do velkých a zavedených firem. Tam za symbolickou mzdu dělají většinou druhořadou a pomocnou práci. "Máme už roky smlouvu se strakonickou ČZ, kde máme dílny a žáci tam chodí na odborný výcvik. Několik z nich pak třeba získá místo přímo v tomto podniku," řekl ředitel strakonického Středního odborného učiliště ve Zvolenské ulicí Emanuel Pavelka.

V ČZ se nyní učí čtrnáct žáků z oborů nástrojař, obráběč či elektrikář. "V průběhu jejich praktického vyučování máme možnost si je otipovat a zjistit, co v nich vlastně je. Naopak studenti získají povědomí o našem podniku, a když jim nabídneme práci, vědí, do čeho jdou," řekl mluvčí ČZ Jan Pěnkava.



PRÁVO - 22.3.2004
ČZ vyrábí vozíky pro armádu

STRAKONICE (pok, ČTK) Divize Auto-Desta společnosti ČZ Strakonice dokončila v těchto dnech třetí vysokozdvižný vozík pro českou armádu. Už loni strakonická firma vyráběla vozíky pro jednotku maďarské armády v Iráku. Mezi další zákazníky patří společnost z Anchorage na Aljašce, která odebírá terénní vozíky.

Strojírenská společnost ČZ Strakonice ovládla v roce 1999 výrobce vysokozdvižných vozíků Desta a postupně jejich produkci z Děčína a Domažlic převedla do Strakonic. Divizi Auto-Desta, která se výrobou, servisem a prodejem manipulační techniky Desta zabývá, vytvořila firma na začátku loňského roku. Podle zhruba dva roky starých údajů se společnost v žebříčku světových výrobců vozíků pohybuje kolem 30. místa.

ČZ Strakonice, která patří mezi největší strojírenské podniky v jižních Čechách, plánovala pro loňský rok celkové tržby asi 1,5 miliardy korun. To by znamenalo asi třetinový propad, který je důsledkem ukončení výroby převodovek v březnu 2003. Plán počítal se ziskem kolem tří miliónů korun.



Hospodářské noviny - 6.2.2004
Známkoprávní spor s Českou zbrojovkou skončil. Výroba pistolí míří do Strakonic. Prosadit se v Evropě je díky legislativě těžké, firma proto míří na trh v USA

Na bočních plochách rukojeti je proslulý emblém ČZ v kruhu. Není to však pistole České zbrojovky Uherský Brod, ale ČZ Strakonice.

Jihočeská firma, která se počátkem 90. let vrátila k výrobě pušek, nyní zahájila i výrobu samonabíjecích pistolí. Pocházejí z dílny konstruktéra Martina Tůmy a jeho jméno ve svém označení TT (Tůma Tanfoglio) také nesou. Dceřiná společnost CZ Strojírna zatím vy-

rábí tři ráže 9, 40 a 45 mm. "Chceme mít takovou pistoli, která by v dané kategorii konkurovala ostatním výrobkům na trhu,« říká mluvčí firmy Jan Pěnkava.

Část komponentů ČZ Strojírna sama vyrábí, další nakupuje. Kromě závěru a hlavně pro to konstrukční řešení využívá maximální shodu dílů. Letos firma hodlá vyrobit několik tisíc kusů především pro trh Spojených států amerických. Na ten má letos dodat prvních šest tisíc kusů. "Uvidíme, jak trh zboží přijme,« říká šéf divize Strojírna Vítězslav Slavík. Ten připouští, že jedním z důvodu návratu k pistolím je nejen snaha přijít s novým produktem, ale držet kdysi tradiční výrobu a tím i cennou ochrannou známku ČZ.

Tu měla od roku 1970 díky licenční smlouvě v užívání Česká zbrojovka Uherský Brod, která patří mezi významné světové výrobce pistolí. Ke konci roku 1995 ji ale vypověděla, když už si o dva roky dříve přihlásila vlastní známku. Od té doby se táhly mezi oběma firmami známko právní spory. ČZ Strakonice argumentovala tím, že konkurenční známka je s její značkou zaměnitelná a podala návrh na její výmaz. Po řadě rozkladů a návrhů loni v prosinci Úřad průmyslového vlastnictví rozhodl, že se ochranná známka České zbrojovky vymazává z rejstříku ochranných známek pro zbraně.

Podle rozhodnutí tak ČZ Uherský Brod nesmí logo používat ani v USA, které jsou jejím hlavním odbytištěm. Ochrannou známku nemá ve Spojených státech zapsánu a od strakonické společnosti souhlas nezískala. "Nemělo by to logiku,« říká Pěnkava.

Zatímco trh s pistolemi je hlavně v Evropě díky přísné legislativě do značné míry spoután, v USA, kde se ročně prodá na 1,4 miliónu kusů krátkých střelných zbraní, prostor existuje a lze v něm uspět To je také jeden z důvodů. proč ČZ nemají zájem komukoliv svou ochranou známku poskytovat. "Smlouvu pro USA zatím máme uzavřenou na tři roky. Věřím. že se časem dostaneme na vyšší čísla než letos,« uvedl Slavík. O nové pistole ze Strakonic mají zájem i ve Švýcarsku a Izraeli. Firma ale nyní řeší, zda je bude možné na Blízký východ vyvážet i poté, co se Česko stane v květnu členem Evropské unie.

Pro Českou zbrojovku, které v poslední době trvale rostou tržní podíly v mnoha zemích, a tím i počet prodaných zbraní, známkoprávní kolize představuje nepříjemný problém. »Bojujeme, hledáme řešení, ale je to natolik choulostivé téma, že ho pro tuto chvíli považujeme za mediálně uzavřené,« nechtěl včera věc komentovat nový ředitel podniku Radek Žďárecký. Ten po svém lednovém nástupu do funkce řekl, že »když půjdeme do důsledků, znamenalo by to pro nás určitě ztrátu několika miliónů korun. Změna loga není jen změnou v označení výrobků.« Česká zbrojovka, která vloni vyrobila téměř 170 tisíc kusů zbraní, se proto chce dál proti verdiktu úřadu odvolat. Na její loňské výrobě se pistole podílely 41 procenty. Zbytek připadl na kulovnice (14 procent), malorážky (26) a vzduchovky (19).

Ochranné známky ČZ se v době odstátnění firmy cenily na 180 miliónů korun. O jejich současné hodnotě ale experti nechtějí spekulovat. protože během let se metody oceňování změnily a podnik skončil i s výrobou motocyklů. To mohlo jejich hodnotu snížit.

Historie sporu o ochranné známky mezi ČZ Strakonice a Českou zbrojovkou Uherský Brod

1970 - Česká zbrojovka uzavřela s ČZ Strakonice licenční smlouvu na užívání ochranné známky ČZ pro zbraně

1993 - Zbrojovka přihlásila k registraci vlastní ochrannou známku

1995 - Česká zbrojovka vypověděla licenční smlouvu

1997 - ČZ dodává návrh na výmaz ochranné známky České zbrojovky kvůli její zaměnitelnosti s ochrannou známkou ČZ

1998 - Česká zbrojovka podává návrh na výmaz ochranné známky ČZ. Neboť není používána po dobu pěti let. ČZ spor po podání rozkladu vyhrává

2000 - Zbrojovka podala další návrh na výmaz ochranné známky, neboť ČZ nenahlásila změnu předmětu podnikání. Po podání rozkladu ČZ spor vyhrála

2002 - Úřad průmyslového vlastnictví rozhoduje o výmazu sporné ochranné známky České zbrojovky, ta podává proti rozhodnutí rozklad

2003 - Úřad průmyslového vlastnictví svůj výrok potvrzuje

2004 - Česká zbrojovka oznamuje, že se proti rozhodnutí odvolá



PRÁVO - 27.1.2004
Dodávky ČZ pro Aisin Seiki vzrostou

Strojírenská společnost ČZ Strakonice letos dodá závodu japonské firmy Aisin Seiki v Písku opracovaná i neopracovaná tělesa vodních čerpadel za zhruba 120 milionů korun. Mluvčí strakonické společnosti Jan Pěnkava řekl ČTK, že loni objem spolupráce s japonským dodavatelem komponentů pro automobilový průmysl převýšil 40 miliónů korun. ČZ Strakonice bude pro Aisin Seiki, s nímž navázala vztahy v roce 2002, vyrábět osm dílů. Na této produkci se podílí divize Slévárna hliníku, šest z osmi typů odlitků opracovává divize Auto. Podle Pěnkavy patří spolupráce s japonskou společností mezi nejdynamičtěji se rozvíjející obchody ČZ Strakonice, která se musí vyrovnat s loňskou ztrátou výroby převodovek.

Pro Aisin Seiki začala strakonická firma vyrábět v době. kdy obrábění a montáž olejových a vodních čerpadel zajišťoval ještě závod v anglickém Birminghamu. Loni v září však Japonci zahájili výrobu v nové továrně v průmyslové zóně na severozápadním okraji Písku, kde zaměstnali přes 60 lidi. Jejich počet se má postupně zvyšovat. Od roku 2005 by měla čerpadla z Písku směřovat také do automobilky v Kolíně, kterou budují Toyota, Peugeot a Citroěn. Komponenty ČZ Strakonice postupně nahradí produkci z Japonska a Thajska a zvýší tak podíl lokálních součástek ve finálním výrobku. Společnost Aisin Europe Manufacturing Czech investovala do výstavby svého nového závodu v písecké průmyslové zóně zhruba 400 miliónů korun a nyní zaměstnává přibližně 60 lidí, přičemž podle předpokladů agentury Czech lnvest by tato čísla by měla být v průběhu následujících tří let minimálně zdvojnásobena. Právě Czech lnvest zprostředkoval v rámci podpory českých subdodavatelů spolupráci mezi Aisinem a ČZ Strakonice a nakonec japonskou firmu přivedl do Písku.

V největší průmyslové zóně v Jihočeském kraji, která leží na severním okraji Písku, v současné době pracuje přibližně 900 lidí. Město do zóny investovalo zhruba 18 miliónů korun, z nichž asi 4,5 miliónu korun činily státní dotace na vybudování komunikace. Jako první postavila na severním okraji Písku v roce 1999 nový závod za 500 miliónů korun francouzská společnost Scheidr Eleclric. Od té doby v ní vybudovali výrobní kapacity další investoři, především z řad dodavatelů automobilek. Působí v ní výrobce autopříslušenství HEY-CO a firma S.N.O.P., která produkuje výlisky pro automobilový průmysl.

Podle údajů Regionální rozvojové agentury je na jihu Cech investorům k dispozici v průmyslových zónách kolem 300 hektarů pozemků. V některých případech je však brzdou rozvoje zón absence dálnice a nedostatek pracovních sil.



Mladá fronta DNES - 13.1.2004
ČZ Strakonice vyváží na Aljašku

Strakonice (tš) - Dodávku pěti speciálních vysokozdvižných vozíků vyvezla před Vánoci na Aljašku společnost ČZ Strakonice. Už třetí zásilku tohoto zboží si objednala firma ze Spojených států AII Terrain Trucks and Equipment působící v Anchorage na Aljašce.

"Americká firma od nás odebírá především terénní vozíky, a to jak standardní, tak i s náhonem na všechna čtyři kola," uvedl mluvčí firmy Jan Pěnkava. Pohon vysokozdvižných vozíků je elektrický, v poslední době mají zájem Američané o vozíky na plyn a o vyšších nos- nostech. Stroje vyrábí a montuje divize Auto - DESTA společnosti ČZ Strakonice.

Řada expedovaných vozíků má zdvih až šest metrů. Za oceán se zásilka vypraví ve čtvrtek. "Počet závisí na rozměrech a kapacitě přepravních kontejnerů," řekl Pěnkava.

První kontrakt uzavřeli Strakoničtí s partnerem ze zámoří na brněnském veletrhu v roce 2002. Vedení společnosti považuje zakázku za naplnění strategického cíle napojit se na distribuční síť s celoamerickou působností.




cs en de ru 

autodíly turbodmychadla manipulační technika desta slévarna litina hliník strojírna vysokozdvižné vozíky řetězy nástrojárna nástroje formy obráběcí stroje gastro kalírna autodíly turbodmychadla manipulační technika desta slévarna litina hliník strojírna vysokozdvižné vozíky řetězy nástrojárna nástroje formy obráběcí stroje gastro kalírna